RSS
środa, 27 listopada 2013

Bez względu na to czy posiadasz duży ogródek działkowy czy też mały ogród przy swoim domu musisz nieustannie o niego dbać. Prace w zasadzie odbywają się przez cały rok, co prawda w zimie wykonuje się tylko bielenie drzewek, ale także trzeba o tym pamiętać. Na jesieni zamykając sezon ogrodowy należy wszystkiego dopilnować tak aby na wiosnę rośliny miały szansę obudzić się do życia. Wszystko dzieje się godnie z rytmem i nie jest potrzebny do tego zegarek, przyroda sama wie najlepiej co do niej należy. 


Nie mniej jednak bez względu na nasz wysiłek często musimy zmagać się z różnymi szkodnikami. Mój ogród przez jakiś czas był ulubionym miejscem kretów. I nawet by mi to tak bardzo nie przeszkadzało gdyby nie to, że krety wybierały sobie za każdym razem miejsca w których dopiero coś posadziłam. Poradziłam sobie z nimi starym sprawdzonym sposobem, po prostu na zwykły kijek wbity w ziemię pozakładałam lekko porozcinane plastikowe butelki. Krety nie lubiąc hałasu natychmiast się ode mnie wyniosły. 


Kolejnym problemem działkowców są mszyce, zjadają nam one owoce, warzywa i rośliny. I chyba jedynym sposobem zapobiegawczym jest po prostu pryskanie naszych upraw specjalnymi preparatami. Kupując takie płyny trzeba wybierać te jak najmniej szkodliwe dla człowieka. 

15:38, tturkus
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 listopada 2013

Relaks na świeżym powietrzu to najlepsze co może nam się przytrafić, nic więc dziwnego w tym, że tak chętnie pielęgnujemy swoje ogrody. Jest to łączenie przyjemnego z pożytecznym, cudownie jest w taki wiosenny czy letni dzień usiąść sobie na wygodnym leżaku pod drzewkiem i obserwować przyrodę oddając się całkowicie wypoczynkowi. Żeby jednak mogło do tego dojść to trzeba najpierw włożyć trochę pracy w nasz ogród. W zasadzie to przez cały rok wykonuje się jakieś czynności pielęgnacyjne, bo nawet w zimę należy wybielić korę drzew żeby ochronić je przed nadmiernym słońcem.

Ja osobiście mam kilka gatunków krzewów, kwiatów i drzewek które są moimi ulubionymi i które odpowiednio wypielęgnowane dają nam niesamowite efekty. Po pierwsze bardzo lubię wszystkie krzaki iglaste. W moim ogrodzie rosną głównie tuje, które posadzone były kilka lat temu z małych sadzonek a teraz przepięknie się rozrosły i trzeba je co jakiś czas przycinać. Lubię także wierzbę, którą mam posadzoną w wersji ogrodowej na razie drzewko jest malutkie jednak już teraz wygląda przepięknie.

A jeśli chodzi o kwiaty to preferuję wszystkie klasyczne gatunki i przechadzając się po ogrodach znajomych zauważyłam, że większość z nas wybiera te same kwiaty. U mnie już w zasadzie od wczesnej wiosny zaczyna się przecudowny okres kwiatów kwitnących. Na samym początku są żonkile i narcyzy a potem tulipany, które kwitną w różnych kolorach od białych poprzez żółte i czerwone. Mam także róże, piwonie, floksy i bratki. 

12:42, tturkus
Link Komentarze (1) »